Fausto Zonaro

Fausto Zonaro

İstanbul

Tual üzeri yağlıboya

Ebat: 55*35cm

 

Fausto Zonaro (1854 – 1929)

İtalyan oryantalist ressam Fausto Zonaro 1854’te Padova’da doğdu. Gençliğinde babasının yanında duvar ve bina yapımı işlerinde çalıştı. 1870 yılından itibaren Masi yakınlarındaki Lendinara’da bir teknik okulda 3 yıl resim öğrenimi gördü. Bu okulu bitirdikten sonra Verona’da L’Accademia Cignaroli ve Roma’da L’Accademia di Belle Arti’de resim eğitimi aldı.

1880 yılında Paris’e giden sanatçı 1889 yılına kadar Paris’te kendi atölyesinde çalışmış, bu süre içinde Fransız izlenimcilerinden etkilenmiştir. Venedik, Napoli ve Padova’ya yaptığı gezilerden sonra 1891 yılında eşinin isteğiyle İstanbul’a gelmiş ve kısa sürede Saray çevresinde adını duyurmuştur.

Resimlerinde İstanbul’un çeşitli köşeleri, düğün, bayram, dinî ve resmi tören gibi sosyal olaylar, savaş ve çeşitli mesleklerden insanları konu almıştır. Oryantalist bir tutumla ve izlenimci bir üslupta yaptığı İstanbul resimleri pek çok kez sergilenmiş, İstanbul’da düzenlenen Birinci ve İkinci İstanbul Salonu sergilerine ve 1907 yılında II. Abdülhamid’in tahta çıkışının otuz birinci yıldönümü nedeniyle düzenlenen sergiye katılmıştır.

Sultan II. Abdülhamid tarafından 1896 yılında Ressam-ı Hazret-i Şehriyari olan, yani saray ressamlığına getirilen sanatçı, İstanbul’da kaldığı süre içerisinde binden fazla resim yapmıştır. Osmanlı-İtalyan ilişkilerinin bozulması nedeniyle 1911 yılında İstanbul’dan ayrılmıştır.

Sanatçı, İstanbul’dan ayrıldıktan sonra İtalya’nın Sanremo kentine yerleşmiş ve İstanbul’u betimleyen resimler yapmayı sürdürmüştür. Resimleri sanatçı yaşarken büyük bir hayran kitlesi tarafından izlendi.  1929 yılında 75 yaşında San Remo’da hayatını kaybetti.

 

https://www.tuncamuzayede.com/iletisim