Çift Sevres Vazo

SÈVRES PORSLENLERİ

XV. Louis ve gözdesi Madame Pompadour’un himayelerinde gelişimini sürdüren Vincennes fabrikası, 1756 yılında Madame Pompadour’un isteği üzerine kendi şatosunun bulunduğu Sèvres’e taşındı. 1757 yılında büyük bir törenle açılan fabrika, nitelikli parçalar üretmeye başladı. Kral ölünceye kadar himayesine devam eden Pompadour, fabrikada ressam François Boucher, heykelci Etienne-Maurice Falconet gibi dönemin önde gelen sanatçılarının çalışmasını sağladı.

Sèvres porselenlerinde kullanılan yeni renklerden birine Madame Pompadour’un adı verildi ve bu renk “Pompadour Pembesi” olarak literatüre geçti. Üretilen vazo, kase, tabak, saksılık gibi eserler üzerinde kullanılan renkler dönemlere göre çeşitlilik göstermekteydi. XVIII. yüzyıl süresince 1749 yılında bulunan sıraltı koyu mavi (bleu lapis), Çin porselenlerindeki renge benzeyen toz mavi, 1752 yılında kimyacı Hellot tarafından bulunan Turkuaz mavisi (bleu ce’leste), 1753’te fulya sarısı (jaune janquielle), 1756’da elma yeşili, Hellot ve Xhrouet tarafından 1757’de bulunan Pompadour Pembesi Sèvres yapımı eserlerde kullanılan popüler zemin renkleridir.

Sırüstü mavisi zamanla Sèvres’in en güzel ve aranılan rengi olan “Kral Mavisi”ne dönüşerek sözlüklere geçmiştir. Kral XV. Louis’nin 1774 yılında ölmesi üzerine fabrika, Kral XVI. Louis ve Kraliçe Marie Antoinette’in himayelerine girdi. Saray ve çevresi tarafından büyük bir taleple karşılanan porselen eserler, zamanla burjuva ve halk arasında da gittikçe yayılan bir porselen modasının yaratılmasına neden oldu.

Fabrikanın en ünlü ürünlerinden bazıları, sırsız, düz beyaz renkli çoban kızı, su perisi ya da Boucher’in resimlerindekilere benzeyen Aşk Tanrısı Cypidon biblolarıyla Pompadour pembesi, turkuaz, açık yeşil, sarı ve kral mavisi zemin üstünde çiçekler, putto’lar, Doğuya özgü kuşlar ve deniz konularıyla betimlenmiş vazo ve kaplardır.