DİYARBAKIRLI TAHSİN (1874-1937)

Tuval Üzeri Yağlıboya

80x60cm

Diyarbakırlı Tahsin

Diyarbakırlı Tahsin

Diyarbakırlı Tahsin 1874-1937 Türk Ressam Diyarbakırlı Tahsin 1874 yılında Diyarbakır’da doğmuştur. Diyarbakır Rüştiyesi’nde kurşunkalem ve suluboya çalışmaları yapan Tahsin Bey, daha sonraları resim konusundaki ustalığını İstanbul’da sürdürmüştür. İstanbul’a geldikten sonra Harbiye’de “Diyarbakırlı Tahsin” diye tanınan ressam, burada Hoca Ali Rıza‘nın öğrencisi olmuştur.
 

Hoca Ali Rıza’dan aldığı dersler sırasında daha çok deniz resimlerine yönelmiştir. 1895 yılında Harbiye’den süvari mülazımı olarak çıkan Tahsin, 1902’de Osman Hamdi Bey‘in sarayda açtığı resim atölyesine devam etmiştir. Birinci Dünya Savaşı sırasında, binbaşı iken hastalanmış ve tedavi için Budapeşte’ye gönderilmiştir. Oradan evli olarak dönmüş ve emekliye ayrılmıştır.

Bir süre Musevi mektebinde dersler vermiştir. Daha çok deniz ve savaş gemileri resmetmeyi seven sanatçı 1937 yılında Kadıköy’de ölmüştür. Aynı zamanda güçlü bir tanburi olan sanatçının eserleri Deniz Müzesi’nde, İş Bankası koleksiyonunda ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır.